TRIBINE INSTITUTA DRUŠTVENIH NAUKA 
  • Dešavanja

Ankica Šobot: Demografski pogled na rodnu neravnopravnost (pokazatelji, istraživačka pitanja i argumenti u prilog ravnopravnosti)

23/3/2015

0 Comments

 
Rodna neravnopravnost je fenomen o kojem postoji bogata i raznovrsna naučno istraživačka građa, kako u  međunarodnim okvirima, tako i u srpskoj naučnoj misli. Pored toga, on i dalje predstavlja istraživački izazov. Jedan od pristupa jeste i demografski saznajni okvir koji omogućava bolje poznavanje pojedinih aspekata ovog fenomena. U domaćoj sociologiji i demografiji rodni aspekt  je prisutan već više decenija. Na ovim saznanjima nastala je ideja da se korišćenjem primarnih demografskih izvora podataka eksplicitno sagledaju razlike između ženskog i muškog stanovništva Srbije, posmatrane kroz vremenske serije, prostorne okvire i međugeneracijske odlike. Sistematičan uvid u manifestaciju rodne neravnopravnosti znači poznavanje društvene nejednakosti između polova (način mainfestacije i intenzitet) u definisanom društveno-kulturonom kontekstu. Pored toga, demografski pristup znači još veću naglašenost veze između rodnih uloga i demografskih fenomena, koja se jasno artikuliše u istraživanjima bračnosti, fertiliteta, mortaliteta i migracija. On pokreće i neka nova pitanja koja se tiču društvenog položaja polova i rodnog odnosa kao relevantnih faktora populacionog razvoja.   

Postoji i eksplicitna društvena važnost ove teme. Uspostavljanje ravnopravnijeg odnosa među polovima i otklanjanje društvene nejednakosti definisani su kao ciljevi društvenog razvoja, a demografski pristup doprinosi kristalisanju pitanja na kojima treba raditi i koja treba unapređivati.


Ključne reči: rodne uloge, rodni modeli ponašanja, demografskе strukture, demografski procesi, Srbija

Picture
Ankica Šobot je naučna saradnica u Centru za demografska istraživanja, Instituta društvenih nauka u Beogradu.

Rođena je u Kragujevcu, 29.07. 1969. godine. U rodnom gradu je završila gimanziju, a potom je upisala studije sociologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Diplomirala je 1995. godine, sa temom iz demografije, koja se bavila pitanjem niskog fertiliteta i odlučivanja o rađanju u uslovima krize i tranzicije. Radila je u Institutu za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, tokom 1996/1997, kao istraživač pripravnik. Bila je student poslediplomskih studija iz demografije na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, pokrenutih zalaganjem Saveta za stanovništvo, porodicu i decu, Vlade Republike Srbije. Magistarsku tezu „Perspektive rađanja u uslovima društvenih promena“ odbranila je 2002. godine, a 2003. je počela da radi u Institutu društvenih nauka, u Centru za demografska istraživanja. Doktorsku tezu „Demografski i socijalni aspekti rodne neravnopravnosti u Srbiji, od polovine 20. veka“, odbranila je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, 2012. godine. Učestvovala je na brojnim naučnim skupovima i objavila je više radova u vodećim domaćim naučnim časopisima. Objavila je knjigu „Rodna neravnopravnost u Srbiji – demografsko gledište“.


0 Comments

Hrišćanstvo u 21. veku - promocija knjige

9/3/2015

0 Comments

 
U okviru FOREL-a Instituta društvenih nauka, organizovana je promocija knjige Hrišćanstvo u 21. veku. Zbornik su priredili: Dragoljub B. Đorđević, Predrag Stajić, Dragan Todorović.

O knjizi su govorili: Dragan Todorović, Marinko Lolić, Rade Kisić, Dragana Radisavljević-Ćiparizović i Slaviša Kostić.

Zbornik se može naći na adresi: HRIŠĆANSTVO U 21. VEKU.


0 Comments

    Dešavanja

    Ovde možete naći detalje o tribinama koje organizuju Forum za religijska pitanja i Centar za politikološka istraživanja i javno mnjenje Instituta društvenih nauka

    RSS Feed

    Arhiva

    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    December 2013
    October 2013
    September 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    February 2013
    October 2012
    September 2012
    June 2011

    Kategorije

    All
    CENTAR ZA POLITIKOLOŠKA ISTRAŽIVANJA I JAVNO MNJENJE
    FORUM ZA RELIGIJSKA PITANJA

Powered by Create your own unique website with customizable templates.