TRIBINE INSTITUTA DRUŠTVENIH NAUKA 
  • Dešavanja

Sergej Lebedev: Propravoslavni konsenzus u Rusiji početkom XXI veka

15/12/2014

0 Comments

 
TEKST IZLAGANJA
Picture
O AUTORU

Sergej Lebedev Dmitrievič (Лебедев Сергей Дмитриевич), magistar socioloških nauka, profesor Belgorodskog državnog nacionalno-istraživačkog univerziteta (Belgorod, Ruska Federacija).

 Rođen je 13. novembra 1970. godine. Završio je Istorijski fakultet Belgorodskog državnog pedagoškog instituta 1993. godine. Poslediplomske studije iz filozofije i sociologije je završio 1996. godine. Iste godine je odbranio kandidatsku disertaciju (koja odgovara PhD tituli) pod nazivom «Mitologija kao sociokulturni faktor savremenog tehničkog znanja» (oblast sociologija kulture i duhovnog života). Od 1997. godine radi kao profesor na Belgorodskom državnom  nacionalno-istraživačkom Univerzitetu. Osnovna sfera naučnog interesovanja: sociologija kulture, obrazovanja, religije i upravljanja. Od 1988. godine je dopisni član Akademije nauka za socijalne tehnologije i lokalnu samoupravu. Od 2000. godine je član Religiološkog ekspertskog saveta pri administraciji Belgorodske oblasti Ruske Federacije. Postdoktorske studije je završio 2006. godine u oblasti sociologije upravljanja i kulture.


0 Comments

Aleksandar Bošković: Ozbiljne igre:– teorija antropologije posle 1980-ih

9/12/2014

0 Comments

 
Picture
APSTRAKT PREDAVANJA

Autor kritički razmatra razvoj savremenih antropoloških teorija u svetu, pre svega nakon ključnog rada koji je objavila Ortner (1984) kao i knjige sa simpozijuma Pisanje kultura (Clifford and Marcus, 1986). Polazeći od teorije prakse Sherry Ortner, autor daje osnovne elemente za razumevanje i interpretaciju nekoliko teoretskih pravaca koji su odlučujuće uticali na razvoj antropologije u poslednjih nekoliko decenija, sa posebnim naglaskom na upotrebu koncepta kulture. Period posle 1980-ih je ujedno i period znatno veće vidljivosti drugih antropoloških tradicija, izvan tradicionalnih „centara“. Jedan deo ovih tradicija, zajedno sa određenim nao-marksističkim modifikacijama, kao i intervencijama predstavnika „dekonstrukcije“ (pre svega u Francuskoj) dodatno su uticali na preispitivanja u savremenoj antropologiji, koja postepeno kulminiraju u onom što neki nazivaju „ontološkim zaokretom“,– a koji njegovi predstavnici shvataju kao nastavak teorije prakse. Autor ukazuje na neke implikacije ovog „zaokreta“ kao i na činjenicu da se ovako shvaćena antropologija opasno približava domenu pseudo-nauke.


Aleksandar Bošković (r. 1962) je redovni profesor antropologije na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kao i naučni savetnik i Upravnik Centra za politikološka istraživanja i javno mnenje Instituta društvenih nauka u Beogradu. U 2015. je Prometeo istraživač i profesor antropologije na Universidad Laica Eloy Álfaro de Manabí u Ekvadoru, a od 2016, gostujući profesor na Univerzitetu Aberdeen (Škotska, V. Britanija). Takođe je (od 2012.) član Uređivačkog odbora Kraljevskog antropolšoškog instituta (Royal Anthropological Institute), a od 2013. potpredsednik Komisije za teoretsku antropologiju (COTA) Međunarodne unije antropoloških i etnoloških nauka (IUAES). Magistrirao je antropologiju na Tulane University (New Orleans, SAD) 1993, a doktorirao socijalnu antropologiju na University of St. Andrews (Škotska), 1996. Postdoktorske studije je završio na University of Witwatersrand (Johannsburg, Južna Afrika), 2003.






0 Comments

    Dešavanja

    Ovde možete naći detalje o tribinama koje organizuju Forum za religijska pitanja i Centar za politikološka istraživanja i javno mnjenje Instituta društvenih nauka

    RSS Feed

    Arhiva

    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    December 2013
    October 2013
    September 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    February 2013
    October 2012
    September 2012
    June 2011

    Kategorije

    All
    CENTAR ZA POLITIKOLOŠKA ISTRAŽIVANJA I JAVNO MNJENJE
    FORUM ZA RELIGIJSKA PITANJA

Powered by Create your own unique website with customizable templates.